HOME   What´s Up?    Weblinks Schémata Výrobci Historie Inzerce  

FOTOGALERIE - originální fotky všeho, co souvisí s veřejným osvětlením

Základní specifikovaná alba naleznete na homepage vlevo.

Nyní jste v podkategorii:     SVÍTIDLA

Svítidlo "D" (18 photos) Název D je zkratka slangového označení svítidla - doutník. Při troše fantazie ho skutečně připomíná. Existuje ve dvou provedeních, které obě ještě můžeme místy potkat.

    Ve fotogalerii jsou obě provedení - D s krytem a D bez plast. krytu.

 

Svítidlo "K"  (41) Káčko zná každý, je to jedno z mála hranatých svítidel, proto je také K zkratkou pro slangový název kufr. Kufry jsou k vidění buďto jako menší varianty s jednou výbojkou (závit Goliáš) anebo dvouvýbojkové kufry také s velkozávitovými výbojkami.

   Ve fotogalerii jsou obě - K jednovýbojkové i K dvouvýbojkové.

 

Svítidlo "H" (5) Slangově se mu říká velbloud a je to díky jeho obloukové spodní části celkem výstižné. Je to poměrně nové svítidlo, jednovýbojkové s parabolickým zrcadlem. Většinou je osazováno sodíkovými výbojkami SHC 400 - tak ho známe jako osvětlení křižovatek a silnic.
Svítidlo "B" (4) Hranaté šedobílé svítidlo s jednou E27 nízkovýkonovou výbojkou je velmi známé. Osazuje se na nízké kolmé výložníky a často osvětluje místní komunikace anebo parčíky.
Stará svítidla (1+) Fotografie svítidel, která již něco pamatují. V Praze je potkáme již jen výjimečně, ale třeba na Vysočině jsou ještě docela běžná. Osobně považuji za nejstarší celokovové toto svítidlo, vyrábělo se ve třicátých a čtyřicátých letech.

Svítidla firmy Eltodo (40) Eltodo,a.s., je firma, která se stará o pražské veřejné osvětlení. Firma zavedla v Praze systém evidence každého sloupu veřejného osvětlení, který tato firma spravuje. Všimněte si někdy malé přinýtované cedulky s šestimístným číslem. Mimoto se také od roku 1999 stará o veřejné a okrasné osvětlení v Lounech a přilehlých obcích.

 Eltodo Orion () Nové svítidlo, často nahrazuje dosluhující typy svítidel jako K nebo H.

 Eltodo Safír () Trochu jinak designované svítidlo, se stejným využitím jako Orion. Toto svítidlo můžeme na kolmých výložnících nalézt v parcích. Je osazováno nízkovýkonovými sodíkovými výbojkami s paticí E27, což je pro osvětlení parků dostatečné.

 

Svítidlo "M" (10) Šedé kulaté svítidlo s nezaměnitelným designem. Vyrábí se od sedmdesátých let dodnes. Osazuje se podobně jako svítidlo B, ovšem narozdíl od Béčka má objímku pro výbojky s paticí G (tedy Goliáš, což mají výkonové výbojky ) - je možné s tímto svítidlem osvětlovat větší plochy. Často bylo k vidění na železničních zastávkách. Tam ale často nevydrželo nápor vandalů...
Svítidlo "P" (1+) Svítidlo méně známé a v Praze málo rozšířené. Jednou jeho zajímavostí je, že se osazuje na vodorovné výložníky o menším průměru než je běžné. Na jedné fotografii galerie je taková "redukce" výložníku patrná. Standardní provedení svítidla je s objímkou E27 na nízkovýkonové výbojky.
Svítidlo "V" (33) Starší svítidlo se dvěma výbojkami umístěnými proti sobě. Svítidlo je dělané pro osvětlování frekventovaných prostor, čemuž odpovídají i osazované 400W sodíkové nebo rtuťové výbojky. Zajímavý efekt nastává, když v tomto svítidle je jedna rtuťová a jedna sodíková výbojka. Pokud takovéto svítidlo v noci potkáte, všimněte si svého stínu - má zajímavý modře fluoreskující okraj daný interakcí světel obou typů výbojek.
Svítidlo "C" (1+) Parkové svítidlo čočkového tvaru. Není moc běžné, ale často ho potkáme na Slovensku. Není bez zajímavosti, že u tohoto svítidla nejsou doprovodné elektrické součásti v horní části svítidla spolu s výbojkou. Tlumivka, kondenzátor, TZ a pojistka jsou umístěné dole v prostoru zakrytém paticí svítidla.
Svítidlo "O" (1+) Každý, kdo jezdí vlakem zná toto svítidlo. Skoro každá klasická železniční stanice je osazena těmito svítidly se rtuťovými  výbojkami. Vedle závěsné varianty existuje i kolmá varianta s vyčuhujícím krytem pojistky.
Svítidlo "T" (5) Velmi staré svítidlo, které je již velmi málo vidět. Jemu velmi podobné je svítidlo M, ani ne tak designově, jako spíše podobným vnitřním uspořádáním. Při výměně výbojky se u M i zde postupuje tak, že se odšroubuje horní kryt svítidla. Jedinou výjimečností tohoto svítidla je, že výbojka je v něm umístěna svisle s objímkou dole, což není běžné.
Svítidlo "S" (4) Je typické svým kosodélníkovým designem, který je originální. Svítidlo v prakticky  nezměněné podobě vyrábí firma Elsvit  dodnes (viz odkaz Výrobci nahoře). Osazuje se Na i Hg výbojkami. Osazuje se na vodorovné výložníky, případně na výložníky s lehce stoupajícím ukončením.
Svítidla železniční (1+) Klasická smaltovaná drážní svítidla pamatují doby, kdy ještě žádné výbojky nebyly a svítilo se osazovalo velkými žárovkami - goliáškami. Ty měly závit formátu G, stejně jako dnes mají výkonové výbojky. Výkony takovýchto žárovek byly v rozmezí 400 až 1500W. Dnes se toto svítidlo osazuje většinou rtuťovými výbojkami 250 nebo 400W.
Svítidla zahraniční (1+) Všude ve světě se veřejná prostranství osvětlují něčím jiným, a proto trocha fotek z ciziny neuškodí. Hitem u našich západních sousedů je veřejné osvětlení se zářivkovými svítidly. Užívané jsou například dvě 120cm zářivky vedle sebe.

Vandalismus (1+) Jak už to tak chodí, lidé se chovají agresivně ke všemu co je spolu s nimi na světě. Svítidla nejsou výjimkou a často jsou dokonce na jedním z prvních míst pomyslného žebříčku útoků destrukčních živlů. Je to pochopitelné,  jelikož snaha "zhasnout" svítidlo je bezesporu pro dané lidi lákavá. Často takto trpí svítidla na vlakových zastávkách - v kolejišti je kamenů vždycky dost a asi je to způsob jak si zkrátit čekání na vlak... Ničit umí každý, tvořit bohužel nikoliv - přinášíme galerii svítidel, která se stala obětí vandalismu.

Sekce Technika       H

 

"(1+)" znamená, že zatím nemáme dost fotografií pro plnohodnotnou galerii daného svítidla... 

poslední aktualizace: 06.03.2005 19:42:27